Category: Lajme

Konflikte dhe lakmi: Si u bë deputeti Alket Hyseni pronar resorti në Dhërmi

Dokumentet e siguruara nga BIRN tregojnë se deputeti socialist, Alket Hyseni u bë pronar i 11 mijë metrave katrorë tokë dhe më pas ortak në resortin turistik ‘Ionian Olea’ në Dhërmi, ndonëse konfliktet për tokën ishin denoncuar shpesh në Prokurori dhe në task-forcën e drejtuar prej tij. Në qershor 2016, Këshilli Kombëtar i Territorit i […]

Java e pestë që mijëra francezë marshojnë kundër “pasaportës së shëndetit covid-19” në Paris

Protestuesit kanë marshuar në qytetet në të gjithë Francën për një fundjavë të pestë radhazi kundër rregullave që i detyrojnë ata të tregojnë një pasaportë shëndetësore COVID-19 për aktivitetet e përditshme, por në një numër më të vogël se një javë më parë. Ata u mblodhën nëpër rrugët e Parisit, Marsejës, Nisë, Montpellier dhe qytete […]

Milionat e skandaleve të qeverisë si ajo e Delijorgji, Basha e Bechetti-t i paguajnë shqiptarët nga xhepi i tyre

Çdo ditë që ikën për çdo vendim të pa ekzekutuar të Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut është një ditë që heq miliona lekë nga xhepat e shqiptarëve. Por mos zbatimi i një vendimi të Gjykatës Strasburgut nuk shkakton vetëm kosto financiare për qytetarët dhe për vendin, por sjell gjithashtu edhe kosto politike. Sokol  […]

Kosovë : Familjarët e të zhdukurve kërkesë Bashkisë së Korçës të anullojë performancën e Goran Bregoviqit

“Nëse koha gdhend gurin, ajo shkatërron njeriun. Vitet kalojnë, plakja si proçes, nuk e shuan dhimbjen dhe kujtimin për ata që mungojnë”, është fjalia e fundit e familjarëve të të zhdukurve gjatë luftës në Kosovë, drejtuar Bashkisë së Korçës, si lutje për të anuluar koncertin e këngëtarit serbo-kroat, Goran Bregoviq. Pjesëmarrja e mundshme e Bregoviqit […]

Çerek Tave Ballkan – nga Aurel Plasari

Nga pikëpamja historike dhe ajo gjeografike rajoni që është quajtur “Ballkan” (Europa juglindore) përfshin Bosnjën dhe Hercegovinën, Bullgarinë, Greqinë, Kosovën, Kroacinë, Malin e Zi, Maqedoninë e Veriut, Serbinë, Slloveninë dhe Shqipërinë; tekstet standarde përfshijnë edhe Rumaninë, e cila teknikisht e refuzon emërtesën “Ballkan”, por pranon përkatësinë në “Europën juglindore”. Sipërfaqja e përgjithshme e Ballkanit jepet […]

Iniciativa Open Balkan që në fillim po konsiderohet si dështim : mungesa e ndihmës reciproke

Situata e zjarreve në Shqipëri tregoi se marrëveshja e nënshkruar në Shkup para disa javësh në kuadër të nismës “Open Balkan” nuk ka funksionuar. Rama, Vuçic dhe Zaev firmosën një marrëveshje për ndihmë reciproke në rastet e fatkeqësive natyrore, por kjo ndihmë Shqipërisë i erdhi vetëm nga Kosova. Që në provën e parë, kur lindi […]

Vjedhja më e madhe në historinë e kriptomonedhave/ Zhduken 600 milionë dollarë

Hakerat kanë vjedhur rreth 600 milionë dollarë kriptovalutë nga platforma e decentralizuar e financave, “Poly Network”, në atë që mendohet se është vjedhja më e madhe në historinë e industrisë. Poly Network, në një letër për sulmuesin e sistemit, shkroi në Twitter: “Shuma e parave që keni hakuar është më e madhja në histori. Paratë […]

Gazetari Italian, Stefano Marcelli : Në Shqipëri, nuk i kuptojnë ata në Kosovë

Nga Stefano Marcelli, gazetar në RAI, ekspert mbi gjeopolitikën e Ballkanit: Reagime të nxituara, sipërfaqësore, plotësisht indiferente ndaj tragjedisë dhe dhimbjes së vëllezërve përtej kufirit, të cilët ende mbajnë zi për vdekjet dhe dhunën e pësuar nga Millosheviçi dhe përkrahësit e tij të pamëshirshëm. Kosovarët po i cilësojnë “të papërpunuar” dhe “primitivë”, sepse ata ende […]

Kosovë : themelohet Komisioni Shtetëror për Rininë

Një ditë para Ditës Ndërkombëtare të Rinisë, Qeveria e Republikës së Kosovës për herë të parë themeloi Komisionin Shtetëror për Rini si mekanizëm kyç i Qeverisë për bashkëpunim, mbështetje dhe vendimmarrje karshi rinisë sonë. Ky komision do të bëjë harmonizimin e dokumenteve strategjike si programi i Qeverisë së Republikës së Kosovës, planet e punës së […]

SHBA dhe 26 damkat penale të Ramës : nga shitës ikonash në Francë, lidhje me bosë krimi dhe afera korrupsioni në 22 vite pushtet

Çdo politikan e qeveritar shqiptar, do kalojë në filtër hetimi për pasuritë, jo nga ILDKP-ja kukull, që e kanë sajuar dhe prej 18 vitesh po e komandojnë vetë politikanët si maskë mbulimi vjedhjesh, por në zbatim të urdhërit që dha Presidenti Amerikan, Joe Biden më 8 qershor 2021. Në listat e hetimit, është futur dhe […]

Shqiptarët e Kosovës në diasporë “përmbytën” shtëpitë pas një viti mungesë prej pandemisë

Pas qëndrimit larg në vitin 2020, për shkak të pandemisë, shqiptarët e kosovës që jetojnë dhe punojnë jashtë vendit mbërritën në shtëpi për të parë familjen dhe miqtë në numër rekord në korrik – një trend që tregon çdo shenjë të vazhdimit në këtë muaj gusht. Pasi shumë shqiptarë të kosovës që jetojnë jashtë vendit […]

Back To Top