Category: Politikë

Konflikte dhe lakmi: Si u bë deputeti Alket Hyseni pronar resorti në Dhërmi

Dokumentet e siguruara nga BIRN tregojnë se deputeti socialist, Alket Hyseni u bë pronar i 11 mijë metrave katrorë tokë dhe më pas ortak në resortin turistik ‘Ionian Olea’ në Dhërmi, ndonëse konfliktet për tokën ishin denoncuar shpesh në Prokurori dhe në task-forcën e drejtuar prej tij. Në qershor 2016, Këshilli Kombëtar i Territorit i […]

Future Albanian Leaders: Albana Celepija, inxhiniere informatike në institutin kërkimoro-shkencor Bruno Kessler në Itali

Albana Celepija ka kryer studimet Bachelor dhe Master pranë Fakultetit të Shkencave të Natyrës në Tiranë në degën e Informatikës. Pas diplomimit me rezultate të larta ka filluar punë si zhvilluese softueresh (software developer) pranë kompanisë software house AT Consulting në Tiranë. Aktualisht ajo është Software Engineer pranë institutit kërkimor Bruno Kessler Foundation në Itali dhe bën […]

Kush janë Talibanët dhe si u ngjitën ata në pushtet pas 20 vitesh?!

Talibanët u rrëzuan nga pushteti në Afganistan nga forcat ushtarake të drejtuara nga SHBA në 2001, por grupi është hedhur në sulm muajt e fundit dhe tani është në prag të marrjes së pushtetit përsëri. Ndërsa SHBA po përgatitej të përfundonte tërheqjen e saj nga Afganistani më 11 shtator, pas dy dekadash luftë, talebanët morën […]

Milionat e skandaleve të qeverisë si ajo e Delijorgji, Basha e Bechetti-t i paguajnë shqiptarët nga xhepi i tyre

Çdo ditë që ikën për çdo vendim të pa ekzekutuar të Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut është një ditë që heq miliona lekë nga xhepat e shqiptarëve. Por mos zbatimi i një vendimi të Gjykatës Strasburgut nuk shkakton vetëm kosto financiare për qytetarët dhe për vendin, por sjell gjithashtu edhe kosto politike. Sokol  […]

Kosovë : Familjarët e të zhdukurve kërkesë Bashkisë së Korçës të anullojë performancën e Goran Bregoviqit

“Nëse koha gdhend gurin, ajo shkatërron njeriun. Vitet kalojnë, plakja si proçes, nuk e shuan dhimbjen dhe kujtimin për ata që mungojnë”, është fjalia e fundit e familjarëve të të zhdukurve gjatë luftës në Kosovë, drejtuar Bashkisë së Korçës, si lutje për të anuluar koncertin e këngëtarit serbo-kroat, Goran Bregoviq. Pjesëmarrja e mundshme e Bregoviqit […]

Çerek Tave Ballkan – nga Aurel Plasari

Nga pikëpamja historike dhe ajo gjeografike rajoni që është quajtur “Ballkan” (Europa juglindore) përfshin Bosnjën dhe Hercegovinën, Bullgarinë, Greqinë, Kosovën, Kroacinë, Malin e Zi, Maqedoninë e Veriut, Serbinë, Slloveninë dhe Shqipërinë; tekstet standarde përfshijnë edhe Rumaninë, e cila teknikisht e refuzon emërtesën “Ballkan”, por pranon përkatësinë në “Europën juglindore”. Sipërfaqja e përgjithshme e Ballkanit jepet […]

Iniciativa Open Balkan që në fillim po konsiderohet si dështim : mungesa e ndihmës reciproke

Situata e zjarreve në Shqipëri tregoi se marrëveshja e nënshkruar në Shkup para disa javësh në kuadër të nismës “Open Balkan” nuk ka funksionuar. Rama, Vuçic dhe Zaev firmosën një marrëveshje për ndihmë reciproke në rastet e fatkeqësive natyrore, por kjo ndihmë Shqipërisë i erdhi vetëm nga Kosova. Që në provën e parë, kur lindi […]

Ecja me shqiptarinë apo me partinë? – nga Hysamedin Feraj

Qytetar i mirë është një që nuk iu qëndron besnik partive; aq më pak udhëheqësve të saj. Nëse është fjala për besnikëri dhe nëse ekziston ndonjë detyrim i posaçëm moral ndaj bashkësisë së definuar si qytetare, kombëtare, ose njerëzore, atëherë duhet zgjedhur besnikëria e drejtpërdrejtë ndaj këtyre dhe jo ndaj kësaj ose asaj pjese (parte, […]

SHBA dhe 26 damkat penale të Ramës : nga shitës ikonash në Francë, lidhje me bosë krimi dhe afera korrupsioni në 22 vite pushtet

Çdo politikan e qeveritar shqiptar, do kalojë në filtër hetimi për pasuritë, jo nga ILDKP-ja kukull, që e kanë sajuar dhe prej 18 vitesh po e komandojnë vetë politikanët si maskë mbulimi vjedhjesh, por në zbatim të urdhërit që dha Presidenti Amerikan, Joe Biden më 8 qershor 2021. Në listat e hetimit, është futur dhe […]

Lajm i mirë : shmanget katastrofa e zjarrit në autostradën Shqipëri-Kosovë

Me ndihmën e efektivëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës u shmang katastrofa e zjarrit në autostradën Shqipëri-Kosovë. Një vatër shumë e rrezikshme zjarri masiv, mbi tunelin e Kalimashit, në Autostradën Shqipëri- Kosovë u mbyll në orët e para të ditës së sotme, (10.08) duke shmamgur një katastrofë të mundshme, bllokimin e lëvizjes, jetën dhe […]

Kosova si qendër e kulturës moderne shqiptare dhe izolimi i ri i Shqipërisë

Gjithmonë e kam patur mendimin që brezi i Ramës është brezi më i degraduar që mund të ketë qenë në Shqipëri. I formuar në periudhën kineze, i rritur në varfërinë e tollonave të viteve ‘80 dhe ‘90 se ka patur mundësinë të zhvillohej kulturalisht, sidomos në drejtimin muzikor. Duhet të dimë që muzika është elementi […]

Lajm i mirë: Ushtarët e FSK-së së Kosovës nisen në ndihmë të Shqipërisë

I nisëm trupat tona të FSK-së në mbështetje të vëllezërve e motrave tona në Republikën e Shqipërisë. Prej fillimit të shpërthimit të zjarreve, krahas operacioneve tona në vend, kam ofruar mbështetjen e plotë me kapacitetet tona në dispozicion për mbështetje të vëllezërve dhe motrave tona në Republikën e Shqipërisë. Pas rëndimit të situatës, përveç në […]

Back To Top