Category: Thirrje Autoriteteve

Kosovë : Familjarët e të zhdukurve kërkesë Bashkisë së Korçës të anullojë performancën e Goran Bregoviqit

“Nëse koha gdhend gurin, ajo shkatërron njeriun. Vitet kalojnë, plakja si proçes, nuk e shuan dhimbjen dhe kujtimin për ata që mungojnë”, është fjalia e fundit e familjarëve të të zhdukurve gjatë luftës në Kosovë, drejtuar Bashkisë së Korçës, si lutje për të anuluar koncertin e këngëtarit serbo-kroat, Goran Bregoviq. Pjesëmarrja e mundshme e Bregoviqit […]

Gazetari Italian, Stefano Marcelli : Në Shqipëri, nuk i kuptojnë ata në Kosovë

Nga Stefano Marcelli, gazetar në RAI, ekspert mbi gjeopolitikën e Ballkanit: Reagime të nxituara, sipërfaqësore, plotësisht indiferente ndaj tragjedisë dhe dhimbjes së vëllezërve përtej kufirit, të cilët ende mbajnë zi për vdekjet dhe dhunën e pësuar nga Millosheviçi dhe përkrahësit e tij të pamëshirshëm. Kosovarët po i cilësojnë “të papërpunuar” dhe “primitivë”, sepse ata ende […]

Po nuk zumë mend, do të digjemi si minjtë të tërë, ose do të jetojmë në një tokë të shkretë – nga Mentor Kikia

I gjithë vendi po përballet me një situatë të pazakontë zjarresh. Fakti që po digjen edhe Greqia, Turqia, e vende të tjera të rajonit, nuk është ngushëllim, por tregues se alarmi është global tashmë. Thatësira dhe temperaturat e larta janë në trend rritës. Klima ka ndryshuar në mënyrë dramatike, të paktën 3 dekadat e fundit […]

Gjuetia e paligjshme dhe masakra në liqenin e Shkodrës : ‘Krapi po zhduket’

Gjuetia e paligjshme me tel përcjellës dhe inverter baterish fajësohet për pakësimin e rezervave të peshkut në liqenin e Shkodrës –një krim që ndodh në sytë e institucioneve shtetërore dhe nuk ndëshkohet prej vitesh. Kur bie nata në liqenin e Shkodrës, peshkatarët nisen për gjueti dhe drita të zbehta fillojnë të pluskojnë mbi ujë. Një […]

Lajm i mirë : Operacioni për shpëtimin e ariut në Kukës u mbyll me sukses nga PPNEA

Pas njoftimit të marrë prej një banori të fshatit Xhaferaj, Kukës, në brendësi të Parkut Natyror Korab-Koritnik, mbi një ari të kapur nga një lak në afërsi të zonës ku ai banonte, PPNEA, së bashku me AWRT, Four Paws Kosovë, Adzm Kukës dhe banorë të zonës, arritën të lirojnë e të mjekojnë ariun që kishte […]

Kuriozitet : Kompania që do fitojë qindra hektarë tokë shtetërore falas për portin e Durrësit është thjeshtë fasadë

Kompania që do të përfitojë qindra hektarë tokë shtetërore falas në portin e Durrësit, vjen nga ishujt Kejmen dhe është themeluar vetëm pak muaj më parë. MCN zbardh ekskluzivisht rrjetin e kompanive, që qëndrojnë pas projektit 2 miliardë dollarë të shumëtrumbetuar nga qeveria, i cili synon ndërtimin e një porti turistik në Durrës, por edhe […]

Thirrje Autoriteteve : Mjekët specializantë në protestë kundër vendimit të Ministrisë së Shëndetsisë

Dy muaj pas përfundimit të zgjedhjeve dhe me përmirësimin e situatës me koronavirusin, është vendosur të ndërpriten kontratat me mjekët specializantë. Megjithatë nga ministria deklarohet se ky është një veprim I përvitshëm, pasi çdo punësim kalon përmes portalit. Ministria e Shëndetësisë ka urdhëruar Operatorin e Shërbimeve të Kujdesit Shëndetësor që të ndërpresë kontratat e punës […]

Thirrje Institucioneve : Situatë e rëndë me plehrat në Durrës, po dekompozohen në trotuare

Në të pestën ditë pa u pastruar plehrat në të gjithë qytetin, qytetarët e Durrësit rrezikojnë përhapjen e sëmundjeve infektive. Situata është e rëndë, me plehrat që po dekompozohen mbi trotuare dhe brenda kazanëve nën temperatura përvëluese. Durrësi duhet të ofronte një imazh komplet tjetër këtë sezon turistik, për më tepër që vjen pas dy […]

Back To Top