Author: Ardit Kuqa

Ardit Kuqa është menaxher projektesh në fushën e biznesit dhe inovacionit social. Aktualisht punon si menaxher dhe drejtues projektesh në "Etude Plus" në zonën e Parisit. Arditi ka studiuar Inxhinjeri Biznesi, Studime Evropiane dhe Marrëdhënie Ndërkombëtare. Ai është i apasionuar pas edukimit dhe sipermarrjes, si mekanizma për të përmirësuar jetën e qytetarëve, shoqërisë dhe funksionimin e demokracisë. LexoTani është njëra prej disa nismave që kontribuon në këtë aspekt. Arditi është i hapur kurdoherë për bashkëpunime dhe propozime; mund ta kontaktoni në [email protected] ose në profilin e tij LinkedIn - https://www.linkedin.com/in/kuqaardit-yourchoice/

Konflikte dhe lakmi: Si u bë deputeti Alket Hyseni pronar resorti në Dhërmi

Dokumentet e siguruara nga BIRN tregojnë se deputeti socialist, Alket Hyseni u bë pronar i 11 mijë metrave katrorë tokë dhe më pas ortak në resortin turistik ‘Ionian Olea’ në Dhërmi, ndonëse konfliktet për tokën ishin denoncuar shpesh në Prokurori dhe në task-forcën e drejtuar prej tij. Në qershor 2016, Këshilli Kombëtar i Territorit i […]

Future Albanian Leaders: Albana Celepija, inxhiniere informatike në institutin kërkimoro-shkencor Bruno Kessler në Itali

Albana Celepija ka kryer studimet Bachelor dhe Master pranë Fakultetit të Shkencave të Natyrës në Tiranë në degën e Informatikës. Pas diplomimit me rezultate të larta ka filluar punë si zhvilluese softueresh (software developer) pranë kompanisë software house AT Consulting në Tiranë. Aktualisht ajo është Software Engineer pranë institutit kërkimor Bruno Kessler Foundation në Itali dhe bën […]

Kush janë Talibanët dhe si u ngjitën ata në pushtet pas 20 vitesh?!

Talibanët u rrëzuan nga pushteti në Afganistan nga forcat ushtarake të drejtuara nga SHBA në 2001, por grupi është hedhur në sulm muajt e fundit dhe tani është në prag të marrjes së pushtetit përsëri. Ndërsa SHBA po përgatitej të përfundonte tërheqjen e saj nga Afganistani më 11 shtator, pas dy dekadash luftë, talebanët morën […]

Java e pestë që mijëra francezë marshojnë kundër “pasaportës së shëndetit covid-19” në Paris

Protestuesit kanë marshuar në qytetet në të gjithë Francën për një fundjavë të pestë radhazi kundër rregullave që i detyrojnë ata të tregojnë një pasaportë shëndetësore COVID-19 për aktivitetet e përditshme, por në një numër më të vogël se një javë më parë. Ata u mblodhën nëpër rrugët e Parisit, Marsejës, Nisë, Montpellier dhe qytete […]

Milionat e skandaleve të qeverisë si ajo e Delijorgji, Basha e Bechetti-t i paguajnë shqiptarët nga xhepi i tyre

Çdo ditë që ikën për çdo vendim të pa ekzekutuar të Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut është një ditë që heq miliona lekë nga xhepat e shqiptarëve. Por mos zbatimi i një vendimi të Gjykatës Strasburgut nuk shkakton vetëm kosto financiare për qytetarët dhe për vendin, por sjell gjithashtu edhe kosto politike. Sokol  […]

Në qofsh nga të diturit, bëhu dhe i urtë! – nga Fatmir Muja

Ka taksiratlinjFatkeqë, jo të këqinjKur në gjemba ngulenDhembjes i përulenGjembat nuk i duanMe gjemba jetojnëAs nuk mund t’i nxjerrinPo as t’i durojnëNë qofsh nga të dituritBëhu dhe i urtëÇliroji nga gjembatMos u bëj i ngurtëDija nuk mjaftonPo s’pate urtësiE para pa të dytënËshtë veç fatkeqësiGjembat e nguliturTë gjithë mund t’i nxjerrinPor disa me nxjerrjenMë shumë […]

Kosovë : Familjarët e të zhdukurve kërkesë Bashkisë së Korçës të anullojë performancën e Goran Bregoviqit

“Nëse koha gdhend gurin, ajo shkatërron njeriun. Vitet kalojnë, plakja si proçes, nuk e shuan dhimbjen dhe kujtimin për ata që mungojnë”, është fjalia e fundit e familjarëve të të zhdukurve gjatë luftës në Kosovë, drejtuar Bashkisë së Korçës, si lutje për të anuluar koncertin e këngëtarit serbo-kroat, Goran Bregoviq. Pjesëmarrja e mundshme e Bregoviqit […]

Çerek Tave Ballkan – nga Aurel Plasari

Nga pikëpamja historike dhe ajo gjeografike rajoni që është quajtur “Ballkan” (Europa juglindore) përfshin Bosnjën dhe Hercegovinën, Bullgarinë, Greqinë, Kosovën, Kroacinë, Malin e Zi, Maqedoninë e Veriut, Serbinë, Slloveninë dhe Shqipërinë; tekstet standarde përfshijnë edhe Rumaninë, e cila teknikisht e refuzon emërtesën “Ballkan”, por pranon përkatësinë në “Europën juglindore”. Sipërfaqja e përgjithshme e Ballkanit jepet […]

Iniciativa Open Balkan që në fillim po konsiderohet si dështim : mungesa e ndihmës reciproke

Situata e zjarreve në Shqipëri tregoi se marrëveshja e nënshkruar në Shkup para disa javësh në kuadër të nismës “Open Balkan” nuk ka funksionuar. Rama, Vuçic dhe Zaev firmosën një marrëveshje për ndihmë reciproke në rastet e fatkeqësive natyrore, por kjo ndihmë Shqipërisë i erdhi vetëm nga Kosova. Që në provën e parë, kur lindi […]

Kosovë : themelohet Komisioni Shtetëror për Rininë

Një ditë para Ditës Ndërkombëtare të Rinisë, Qeveria e Republikës së Kosovës për herë të parë themeloi Komisionin Shtetëror për Rini si mekanizëm kyç i Qeverisë për bashkëpunim, mbështetje dhe vendimmarrje karshi rinisë sonë. Ky komision do të bëjë harmonizimin e dokumenteve strategjike si programi i Qeverisë së Republikës së Kosovës, planet e punës së […]

Ecja me shqiptarinë apo me partinë? – nga Hysamedin Feraj

Qytetar i mirë është një që nuk iu qëndron besnik partive; aq më pak udhëheqësve të saj. Nëse është fjala për besnikëri dhe nëse ekziston ndonjë detyrim i posaçëm moral ndaj bashkësisë së definuar si qytetare, kombëtare, ose njerëzore, atëherë duhet zgjedhur besnikëria e drejtpërdrejtë ndaj këtyre dhe jo ndaj kësaj ose asaj pjese (parte, […]

Back To Top