Author: Ersid Karaj

Vendi im – Rudolf Marku

Emri yt ende nuk është shkruar.Vazhdon ngjitjen tënde në drejtimin e kundërt të gravitacionit të dashniseNë trajektoren e dhëmbshme të harreses.E di se këtu kujtesa vret më tepër se TerroriO Vendi im i braktisur nga gjuha. Askush nuk na thotë vendin se ku jemi. E prapë vazhdon të ngjitesh në malin mistik të teologjisë së […]

Na janë mbaruar fjalët – Bardhyl Londo

Na janë mbaruar fjalët Na janë mbaruar fjalët.Buzëqeshja ka mbetur në mes të udhës.Ç’të bëjmë?të shkojmë a të mos shkojmë për një kafenë pallat të Kulturës?Tavolinë e zakonshmetej dritares qyteti vishet në muzg.një gote ujë për të dy,kafja jote mbetur përgjysmë,imja pirë me fund.përgjysmë, përgjysmë, përgjysmë,fjala,buzëqeshja,ledhatimi,si dy shina paralele përjetësisht të provuara nga ndarja,përjetësisht nga […]

“Baladë” – Preç Zogaj

BALADË Po flija poshtë lisit hijerëndë,Kur erdhën e më zgjuan: Ngrehu, të do Ana!Muzikë më të bukur s’më kishin ndier veshët. Atë që solli lajmin nuk e pashë.U gjegj me jehonë shpirti: Të do Ana!Një fill drite përshkoi kujtesën, ëndrrat,Dhe malli shpejt u gdhend si fytyrë vajze. Mendja m’u çel si dita: Të do Ana!Qirinj […]

Shembja e një nate dashurie – Poezi nga Xhevahir Spahiu

Ktheva kokën, mbajta hapat:binin tjegullat, binin trarët,binte qielli i një nate dashurie. Atje mbi papafingo, pranë yjeve e pata puthur,shemben yjet tani, bëhen pluhur. Dritare s’ka, ka sy të zgavërt,s’ka mure me plasaritje të etshme,skelete fjalësh në gjysmërresirë,skelete ëndrrash, premtimesh të nesërme. Ngrihet tymi si një mjegull e bardhë,një grusht eshtrash të një nate gërmadhe.Në […]

Vjedhja më e madhe në historinë e kriptomonedhave/ Zhduken 600 milionë dollarë

Hakerat kanë vjedhur rreth 600 milionë dollarë kriptovalutë nga platforma e decentralizuar e financave, “Poly Network”, në atë që mendohet se është vjedhja më e madhe në historinë e industrisë. Poly Network, në një letër për sulmuesin e sistemit, shkroi në Twitter: “Shuma e parave që keni hakuar është më e madhja në histori. Paratë […]

Gazetari Italian, Stefano Marcelli : Në Shqipëri, nuk i kuptojnë ata në Kosovë

Nga Stefano Marcelli, gazetar në RAI, ekspert mbi gjeopolitikën e Ballkanit: Reagime të nxituara, sipërfaqësore, plotësisht indiferente ndaj tragjedisë dhe dhimbjes së vëllezërve përtej kufirit, të cilët ende mbajnë zi për vdekjet dhe dhunën e pësuar nga Millosheviçi dhe përkrahësit e tij të pamëshirshëm. Kosovarët po i cilësojnë “të papërpunuar” dhe “primitivë”, sepse ata ende […]

Shkencëtarët: “Ngrohja Globale”, – është e  rrezikshme për të gjithë planetin Tokë

Ditën e djeshme u publikua raporti mbi klimën dhe ngrohjen globale nga OKB dhe Paneli Ndërqeveritar mbi ndryshimet klimaterike. Klikoni në linkun e mëposhtëm për të parë raportin:https://www.ipcc.ch/report/ar6/wg1/ Në të diskutohen të gjitha problemet mjedisore me të cilat i gjithë planeti Tokë po haset prej disa vitesh. Një nga çështjet kryesore që shtrohet në këtë […]

5 shekuj më parë është shkruar shqip, një dokument shumë i rrallë nga arkivat e Vatikanit

Osmanët e luftonin gjuhën dhe shkollën shqipe, por shqiptarët sakrifikuan dhe i mbajtën gjallë, duke u bërë ruajtës të identitetit tonë. Mark Palnikaj është aq entuziast pas zbulimit të çdo dokumenti që flet për çelje të shkollave shqipe që nga Shkodra, në Shkup, në Mal të Zi e deri në Prevezë; nga ‘500-a në ‘600-n e nga ‘700-a, në ‘800-n e 900-n.

Back To Top