Category: Shkencë

Shkencëtarët: “Ngrohja Globale”, – është e  rrezikshme për të gjithë planetin Tokë

Ditën e djeshme u publikua raporti mbi klimën dhe ngrohjen globale nga OKB dhe Paneli Ndërqeveritar mbi ndryshimet klimaterike. Klikoni në linkun e mëposhtëm për të parë raportin:https://www.ipcc.ch/report/ar6/wg1/ Në të diskutohen të gjitha problemet mjedisore me të cilat i gjithë planeti Tokë po haset prej disa vitesh. Një nga çështjet kryesore që shtrohet në këtë […]

Kuriozitet : Si detektorët e grimcave kapin realitetin e fshehur dhe bukuritë e materies

Në çdo moment, grimcat nën-atomike rrjedhin në numër të pakuptueshëm nëpër trupin tuaj. Çdo sekondë, rreth 100 miliardë neutrino(particles) nga dielli kalojnë nëpër trupin tuaj, dhe ju laheni në një shi muonësh, të lindur në atmosferën e Tokës. Edhe bananet modeste lëshojnë pozitrone, homologu antimaterie i elektroneve. Ekziston një univers i tërë grimcash, dhe ne […]

Leonardo da Vinci mund të ketë shpikur imazhin 3-D me ‘Mona Lisa’ – nga Erika Engelhaupt

Leonardo da Vinci ishte, për ta thënë thjeshtë, një djalë i zgjuar. Ai ishte një shpikës dhe shkencëtar, si dhe një artist. Ai kishte një interes të veçantë në gjetjen e mënyrave për të dhënë realisht forma tre-dimensionale në një kanavacë të sheshtë. Dhe tani, një çift studiuesish thonë se në fillim të viteve 1500 […]

Kuriozitet : A ka ushqim të vetëm nga i cili mund të mbijetoni përgjithmonë?

Për të gjithë vitin 2016, Andrew Taylor hëngri vetëm patate. Ai ka pasur disa paralajmërime për dietën e tij me patate: Ai ka ngrënë si patate të bardha ashtu edhe ato të ëmbla, dhe nganjëherë i përzier në qumësht soje, salcë domatesh, kripë dhe barishte. Ai gjithashtu mori suplemente B12. Por, në përgjithësi, ai hëngri […]

Kuriozitet : Shkenctari anglez gjeti mënyrën e kthimit të mbetjeve plastike në karburant

Plastika mund të jetë shumë e vështirë të riciklohet. Ekzistojnë lloje të ndryshme të plastikës, të gjitha me veti të ndryshme dhe kërkesa të ndryshme për riciklim. Plastika shpesh kontaminohet nga ushqimi ose ndonjë substancë tjetër dhe duhet pastruar plotësisht para se të fillojë riciklimi.  Në bazë të kësaj kuptojmë se është një fakt i […]

Lajm i mirë : Federata Mjeksore Europiane organizon konferencën e IX-të ndërkombëtare të mjekëve shqiptarë në Bruksel

Federata e Mjekëve Shqiptarë në Evropë me 23-26 qershor në Bruksel, mban Konferencën e IX Ndërkombëtare, me pjesëmarrës të mjekëve shqiptarë nga shtete të ndryshme të Evropës si dhe përfaqësues të institucioneve nga Shqipëria, Kosova e Maqedonia e Veriut. Në vazhdën e aktiviteteve të shumta që nga themelimi e deri më sot, Federata e Mjekëve […]

Kuriozitet : Shikoni selfin e ri të Rover Curiosity në Mars dërguar nga NASA

Sonda e vogël “Curiosity“ na dërgoi një “selfie” të re, të kapur nga sipërfaqja e Marsit. Ajo tani po përgatitet të eksplorojë territore të reja. I mbuluar nga pluhuri i kuq, por ende i palëkundur, Sonda “Rover Curiosity“ kohët e fundit dërgoi 57 imazhe të reja në NASA, të bashkuara në një “selfie” të re. […]

Projekti i mbështetur nga Kombet e Bashkuara : Të jetosh në oqean së shpejti nuk do të jetë më utopi

Ky Atlantis i ri do të jetë 100% mjedisor. Jo vetëm që nuk do të ekzistojë çështja e “betonizimit” të shtratit të detit siç frikësohen disa kritikë të projektit, por projekti do jetë ekologjik dhe qytetet autonome. Platformat do tërheqin energjinë e tyre nga dielli, era dhe valët e detit. Ato do përdorin ujë deti të shkripëzuar, do prodhojnë frutat dhe perimet e tyre nga kultivimi pa tokë, do zhvillojnë ferma nënujore pa pesticide për të rritur peshq dhe butak.

Back To Top