Category: Kulturë

Vendi im – Rudolf Marku

Emri yt ende nuk është shkruar.Vazhdon ngjitjen tënde në drejtimin e kundërt të gravitacionit të dashniseNë trajektoren e dhëmbshme të harreses.E di se këtu kujtesa vret më tepër se TerroriO Vendi im i braktisur nga gjuha. Askush nuk na thotë vendin se ku jemi. E prapë vazhdon të ngjitesh në malin mistik të teologjisë së […]

Na janë mbaruar fjalët – Bardhyl Londo

Na janë mbaruar fjalët Na janë mbaruar fjalët.Buzëqeshja ka mbetur në mes të udhës.Ç’të bëjmë?të shkojmë a të mos shkojmë për një kafenë pallat të Kulturës?Tavolinë e zakonshmetej dritares qyteti vishet në muzg.një gote ujë për të dy,kafja jote mbetur përgjysmë,imja pirë me fund.përgjysmë, përgjysmë, përgjysmë,fjala,buzëqeshja,ledhatimi,si dy shina paralele përjetësisht të provuara nga ndarja,përjetësisht nga […]

“Baladë” – Preç Zogaj

BALADË Po flija poshtë lisit hijerëndë,Kur erdhën e më zgjuan: Ngrehu, të do Ana!Muzikë më të bukur s’më kishin ndier veshët. Atë që solli lajmin nuk e pashë.U gjegj me jehonë shpirti: Të do Ana!Një fill drite përshkoi kujtesën, ëndrrat,Dhe malli shpejt u gdhend si fytyrë vajze. Mendja m’u çel si dita: Të do Ana!Qirinj […]

Shembja e një nate dashurie – Poezi nga Xhevahir Spahiu

Ktheva kokën, mbajta hapat:binin tjegullat, binin trarët,binte qielli i një nate dashurie. Atje mbi papafingo, pranë yjeve e pata puthur,shemben yjet tani, bëhen pluhur. Dritare s’ka, ka sy të zgavërt,s’ka mure me plasaritje të etshme,skelete fjalësh në gjysmërresirë,skelete ëndrrash, premtimesh të nesërme. Ngrihet tymi si një mjegull e bardhë,një grusht eshtrash të një nate gërmadhe.Në […]

Në qofsh nga të diturit, bëhu dhe i urtë! – nga Fatmir Muja

Ka taksiratlinjFatkeqë, jo të këqinjKur në gjemba ngulenDhembjes i përulenGjembat nuk i duanMe gjemba jetojnëAs nuk mund t’i nxjerrinPo as t’i durojnëNë qofsh nga të dituritBëhu dhe i urtëÇliroji nga gjembatMos u bëj i ngurtëDija nuk mjaftonPo s’pate urtësiE para pa të dytënËshtë veç fatkeqësiGjembat e nguliturTë gjithë mund t’i nxjerrinPor disa me nxjerrjenMë shumë […]

Kosova si qendër e kulturës moderne shqiptare dhe izolimi i ri i Shqipërisë

Gjithmonë e kam patur mendimin që brezi i Ramës është brezi më i degraduar që mund të ketë qenë në Shqipëri. I formuar në periudhën kineze, i rritur në varfërinë e tollonave të viteve ‘80 dhe ‘90 se ka patur mundësinë të zhvillohej kulturalisht, sidomos në drejtimin muzikor. Duhet të dimë që muzika është elementi […]

Leonardo da Vinci mund të ketë shpikur imazhin 3-D me ‘Mona Lisa’ – nga Erika Engelhaupt

Leonardo da Vinci ishte, për ta thënë thjeshtë, një djalë i zgjuar. Ai ishte një shpikës dhe shkencëtar, si dhe një artist. Ai kishte një interes të veçantë në gjetjen e mënyrave për të dhënë realisht forma tre-dimensionale në një kanavacë të sheshtë. Dhe tani, një çift studiuesish thonë se në fillim të viteve 1500 […]

30 vjet nga eksodi i shqiptarve drejt Italisë, mediat italiane : “sot të dy popujt janë të pandarë“

Mediat italiane i kanë kushtuar reportazhe 30 vjetorit të eksodit të shqiptarëve në Itali. Ishte 8 gushti i vitit 1991, kur anija tregtare Vlora, e ardhur nga Durrësi mbante në bord rreth 20 mijë shqiptarë, të cilët u larguan nga Shqipëria dhe u shfaqën në portin e Barit. Në bord kishte burra, gra, fëmijë, të […]

Back To Top