Category: Kosova

Kosovë : Familjarët e të zhdukurve kërkesë Bashkisë së Korçës të anullojë performancën e Goran Bregoviqit

“Nëse koha gdhend gurin, ajo shkatërron njeriun. Vitet kalojnë, plakja si proçes, nuk e shuan dhimbjen dhe kujtimin për ata që mungojnë”, është fjalia e fundit e familjarëve të të zhdukurve gjatë luftës në Kosovë, drejtuar Bashkisë së Korçës, si lutje për të anuluar koncertin e këngëtarit serbo-kroat, Goran Bregoviq. Pjesëmarrja e mundshme e Bregoviqit […]

Iniciativa Open Balkan që në fillim po konsiderohet si dështim : mungesa e ndihmës reciproke

Situata e zjarreve në Shqipëri tregoi se marrëveshja e nënshkruar në Shkup para disa javësh në kuadër të nismës “Open Balkan” nuk ka funksionuar. Rama, Vuçic dhe Zaev firmosën një marrëveshje për ndihmë reciproke në rastet e fatkeqësive natyrore, por kjo ndihmë Shqipërisë i erdhi vetëm nga Kosova. Që në provën e parë, kur lindi […]

Kosovë : themelohet Komisioni Shtetëror për Rininë

Një ditë para Ditës Ndërkombëtare të Rinisë, Qeveria e Republikës së Kosovës për herë të parë themeloi Komisionin Shtetëror për Rini si mekanizëm kyç i Qeverisë për bashkëpunim, mbështetje dhe vendimmarrje karshi rinisë sonë. Ky komision do të bëjë harmonizimin e dokumenteve strategjike si programi i Qeverisë së Republikës së Kosovës, planet e punës së […]

Ecja me shqiptarinë apo me partinë? – nga Hysamedin Feraj

Qytetar i mirë është një që nuk iu qëndron besnik partive; aq më pak udhëheqësve të saj. Nëse është fjala për besnikëri dhe nëse ekziston ndonjë detyrim i posaçëm moral ndaj bashkësisë së definuar si qytetare, kombëtare, ose njerëzore, atëherë duhet zgjedhur besnikëria e drejtpërdrejtë ndaj këtyre dhe jo ndaj kësaj ose asaj pjese (parte, […]

Shqiptarët e Kosovës në diasporë “përmbytën” shtëpitë pas një viti mungesë prej pandemisë

Pas qëndrimit larg në vitin 2020, për shkak të pandemisë, shqiptarët e kosovës që jetojnë dhe punojnë jashtë vendit mbërritën në shtëpi për të parë familjen dhe miqtë në numër rekord në korrik – një trend që tregon çdo shenjë të vazhdimit në këtë muaj gusht. Pasi shumë shqiptarë të kosovës që jetojnë jashtë vendit […]

Lajm i mirë : shmanget katastrofa e zjarrit në autostradën Shqipëri-Kosovë

Me ndihmën e efektivëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës u shmang katastrofa e zjarrit në autostradën Shqipëri-Kosovë. Një vatër shumë e rrezikshme zjarri masiv, mbi tunelin e Kalimashit, në Autostradën Shqipëri- Kosovë u mbyll në orët e para të ditës së sotme, (10.08) duke shmamgur një katastrofë të mundshme, bllokimin e lëvizjes, jetën dhe […]

Kosova si qendër e kulturës moderne shqiptare dhe izolimi i ri i Shqipërisë

Gjithmonë e kam patur mendimin që brezi i Ramës është brezi më i degraduar që mund të ketë qenë në Shqipëri. I formuar në periudhën kineze, i rritur në varfërinë e tollonave të viteve ‘80 dhe ‘90 se ka patur mundësinë të zhvillohej kulturalisht, sidomos në drejtimin muzikor. Duhet të dimë që muzika është elementi […]

Lajm i mirë: Ushtarët e FSK-së së Kosovës nisen në ndihmë të Shqipërisë

I nisëm trupat tona të FSK-së në mbështetje të vëllezërve e motrave tona në Republikën e Shqipërisë. Prej fillimit të shpërthimit të zjarreve, krahas operacioneve tona në vend, kam ofruar mbështetjen e plotë me kapacitetet tona në dispozicion për mbështetje të vëllezërve dhe motrave tona në Republikën e Shqipërisë. Pas rëndimit të situatës, përveç në […]

Shqipërinë sot e drejtojnë dishepujt e Koçi Xoxes dhe trashëgimtarët hoxhistë të projekteve të Miladin Popoviçit – nga Elvis Hoxha

Grenelli vijon punën e tij si organizator i bashkimit antishqiptar në rajon. Ndërkohë, PD-së, që dëshironte me zell fitoren e Trumpit, pak i intereson se ç’do të ndodhte në Kosovë po të kishte fituar Trumpi. Sot ajo sheh ambasadorin e privilegjuar të Trumpit, Grenellin, të takohet me mikun e tij Ramën. Basha nuk e ka […]

Lajm i mirë : Kosova nderon djalin e presidentit amerikan, Joe Biden video mesazh të pranishmëve

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani në një ceremoni solemne ka dorëzuar medaljen presidenciale pas vdekjes për Beau Biden, djalin e presidentit të SHBA-së, Joe Biden, për kontributin e tij në fushën e drejtësisë pas luftës në Kosovë. Medalja presidenciale është pranuar nga ambasadori i SHBA-së në Prishtinë, Philip Kosnett, ndërsa përmes video-mesazhit të pranishmëve iu […]

Lajm i mirë : Themelohet institucioni i Operës së Kosovës

Pas shumë përpjekjeve dhe zhvillimeve të hovshme në komunitetin artistik në Kosovë dhe një kontributi të madh nga kompozitorët, instrumentistët, solo-këngëtarët, dirigjentët dhe shumë e shumë personalitete, themelohet institucioni i Operës së Kosovës. Në Kuvendin e Kosovës sot, me 75 vota pro, deputetët miratuan propozim-vendimin e Qeverisë për themelimin e institucionit te Operës së Kosovës […]

Albin Kurti: “Ballkani i Hapur”, lë mundësi për ndikime nga Rusia dhe Kina

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka komentuar takimin mes Ramës, Vuçiç dhe Zaevit mbajtur në kuadër të iniciativës “Ballkani i Hapur” duke thënë se problemi kryesor në Ballkanin Perëndimor është mos ballafaqimi i Presidentit të Serbisë me të kaluarën. Sipas Kurtit, tregu i përbashkët që është edhe synimi kryesor i kësaj iniciative duhet të nënkuptoi […]

Kuriozitet : Cilët janë filmat më të suksesshëm të Kosovës të cilat po pushtojnë festivalet botërore ?

Ky vit është një prej më të suksesshmëve për filmin e Kosovës. Artistët tanë të talentuar po e dëshmojnë veten dhe po e lartësojnë shtetin tonë në ngjarjet më të mëdha të filmit në botë.  Së fundi morëm edhe një lajm që na gëzoi shumë. “Vera Andrron Detin” me skenar nga Doruntina Basha dhe regji […]

Back To Top