Category: Shqipëri

“Ballkani i Hapur” – marrëveshje kapitulluese para një armiku të egër – nga Erl Kodra

Çdo marrëveshje mund të jetë e mirë, me kusht që të mos jetë e keqe. Domethënë, nëse interesat e tua strategjike nuk dëmtohen, dhe në një prespektivë më të gjerë, përmes marrëveshjes mund të arrihet paqja afatgjatë dhe zhvillimi ekonomik. Marrëveshjet politiko-ekonomike mes shteteve gjithmonë synojnë më të mirën për vendet respektive. Për të arritur […]

Lajm i mirë : Operacioni për shpëtimin e ariut në Kukës u mbyll me sukses nga PPNEA

Pas njoftimit të marrë prej një banori të fshatit Xhaferaj, Kukës, në brendësi të Parkut Natyror Korab-Koritnik, mbi një ari të kapur nga një lak në afërsi të zonës ku ai banonte, PPNEA, së bashku me AWRT, Four Paws Kosovë, Adzm Kukës dhe banorë të zonës, arritën të lirojnë e të mjekojnë ariun që kishte […]

Toka e Teatrit Kombëtar pritet t’i kalojë në pronësi të Bashkisë Tiranë

Qeveria do t’i kalojë Bashkisë së Tiranës tokën ku ndodhej godina e Teatrit Kombëtar. Siç raporton Euronews, prona i kalon bashkisë, pasi Ministria e Kulturës nuk ka parashikuar fonde për ndërtimin e një teatri të ri, ndërsa nga Bashkia e Tiranës janë bërë tashmë disa veprime paraprake. Gjykata Kushtetuese, rrëzoi VKM-në e vitit 2020 që […]

Kundër vasalitetit nga jashtë dhe varfërisë nga brenda – LVV Shqipëri

Shqipëria së brendshmi është zhytur në varfëri e pabarazi ekstreme, së jashtmi është vendosur nën sqetullën e Serbisë. Këto janë dy dimensionet e regjimit të Ramës: në politikën e brendshme punon për oligarkët, në politikën e jashtme punon për Vuçiçin. Aq fort është kapur Rama nga Vuçiçi, sa që ky i fundit bën edhe humor […]

Tangërllëku i madh i shqiptarëve brekëgrisur – nga Mentor Kikia

Ky që shikoni në foto është është një plazh, në një qytezë kroate, Podgora quhet. Eshtë një ndër fotot që përhapin agjensitë pomovuese kroate. Tregon një plazh të bukur, në të cilin njerëzit shtrihen nëpër shtrojet e tyre. Nuk ka shezllone, nuk ka lokale, ahengje… thjeshtë natyre, natyre siç e ka bërë natyra… Në Shqipëri […]

Kuriozitet : Pse Franca po kthehet në vend të preferuar për fëmijët e mitur shqiptarë për të kërkuar azil?

Pandemia nuk i ndali të rinjtë shqiptarë që të aplikonin për azil në vendet e Bashkimit Europian. Gjatë vitit pandemik, sipas Eurostat, mbi dy mijë të mitur nga Shqipëria kërkuan azil në vendet e BE-së. Sociologët thonë se përtej aspektit ekonomik, humbja e shpresës detyron të rinjtë të braktisin vendin. Për këtë çështje shqetësuese, foli […]

Ministrja e Kulturës vetëm kulturë nuk ka : mashtron publikun mbi rezolutën e UNESCO-s për bypassin e Gjirokastrës

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti bëri të enjten një pretendim të jashtëzakonshëm, se UNESCO nuk ka bërë thirrje për ndërprerje të punës në Bypass-in e Gjirokasterit, duke shtuar se media që raportoi (Exit News) kishte abuzuar. Gjatë një inspektimi të projektit në Gjirokaster, shoqëruar nga kryeministri, ajo deklaroi: “Më vjen keq për të gjithë abuzimet […]

Lajm i mirë : Bashkimi Europian do dhurojë €9 milionë për reformën në drejtësi

Bashkimi Evropian do të japë edhe 9 milionë euro për reformën në drejtësi në Shqipëri. BE deri më tani ka dhënë 50 milionë euro për reformën.Ambasadori i BE-së në Tiranë Luigi Soreca në konferencën për 5 vjetorin e reformës në drejtësi, të premten, u shpreh se: “Shqipëria duhet të lërë pas të shkuarën e të […]

Rilindja e Kumarit

Të mërkurën e datës 23 qershor, rreth mesditës, në MAK Hotel Tirana (ish-Sheraton), u zhvillua pa zhurmë një ceremoni inaugurimi. Ishte hapja e kazinosë më të re në Tiranë. E quajtur Royal Eagle Casino kjo është kazinoja e tretë në Shqipëri dhe e dyta që hapet brenda më pak se një viti. “Unë jam i […]

Future Albanian Leaders : Skender Paturri, hulumtues i institutit Max Planck i apasionuar pas shkencave kompjuterike dhe teknologjisë

Skënder Paturri është student i Shkencave Kompjuterike i cili vazhdon masterin në Universitetin e Saarland në Gjermani i sponsorizuar nga bursa gjermane DAAD. Përpara transferimit në Gjermani, Skënderi ka kryer studimet Bachelor në degën Inxhinjeri Kompjuterike pranë Universitetit Politeknik të Tiranës. Pasi kreu studimet, ai ka punuar pranë kompanisë ALBtelecom dhe IMB në pozicionin e Software Engineer, ku edhe ka zhilluar programe të ndryshme. Si freelancer, ai ka zhvilluar një program për një kompani lider në fushën e online shopping.

Europol : Tetëmbëdhjetë të arrestuar në Spanjë në aksionin kundër kontrabandistëve që veprojnë jashtë shtetit

Rrjetet kriminale lehtësuan hyrjen e paligjshme të më shumë se 400 shtetasve shqiptarë në Mbretërinë e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara. Një hetim i drejtuar nga Policia Kombëtare Spanjolle, me bashkëpunim të ngushtë me atë shqiptare dhe autoritetet e zbatimit të ligjit dhe imigracionit në Austri, Francë, Itali, Slloveni, Kosovë, Portugali, Mbretërinë e Bashkuar dhe […]

Arbër Zaimi: Në vjeshtë “Vetëvendosja” organizohet në Shqipëri

Në një intervistë të shtruar, këto ditë zhvillimesh të vakëta politike, anëtari i kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje në Kosovë Arbër Zaimi tregon për “Gogo.al” planin për vjeshtën në Shqipëri. “Ne e kemi bërë të ditur që ne do të organizohemi në Shqipëri dhe do të kemi një strukturë të organizimit sepse këtë e kërkojnë aktivistët […]

Future Albanian Leader : Mandrit Kamolli, hulumtues dhe këshilltar ligjor për çështjet zgjedhore!

Mandrit Kamolli është diplomuar me rezultate të larta në drejtësi në Kolegjin Universitar Bedër dhe më pas ka përfunduar me sukses studimet master në të Drejtat e Njeriut në European Inter-University Center në Itali dhe në Nottingham University në Angli. Gjithashtu ai ka marrë pjesë në shumë trajnime dhe konferenca në Shqipëri dhe në vende të tjera si në Amerikë, Austri, Turqi, Francë, Bosnje, Mali i Zi, Suedi, Serbi, Poloni, etj.

Back To Top