Category: Diaspora

Shqiptarët e Kosovës në diasporë “përmbytën” shtëpitë pas një viti mungesë prej pandemisë

Pas qëndrimit larg në vitin 2020, për shkak të pandemisë, shqiptarët e kosovës që jetojnë dhe punojnë jashtë vendit mbërritën në shtëpi për të parë familjen dhe miqtë në numër rekord në korrik – një trend që tregon çdo shenjë të vazhdimit në këtë muaj gusht. Pasi shumë shqiptarë të kosovës që jetojnë jashtë vendit […]

Kuriozitet : Cilët janë filmat më të suksesshëm të Kosovës të cilat po pushtojnë festivalet botërore ?

Ky vit është një prej më të suksesshmëve për filmin e Kosovës. Artistët tanë të talentuar po e dëshmojnë veten dhe po e lartësojnë shtetin tonë në ngjarjet më të mëdha të filmit në botë.  Së fundi morëm edhe një lajm që na gëzoi shumë. “Vera Andrron Detin” me skenar nga Doruntina Basha dhe regji […]

Qytetari Aktive : Shqiptarët e Kosovës i vijnë në ndihmë gjermanëve pas përmbytjes, qytetarët u prekën!

Të paktën 150 persona humbën jetën në Gjermaninë perëndimore si pasojë e përmbytjeve, teksa tashmë kanë filluar përpjekjet për t’u ardhur në ndihmë atyre mijërave që mbetën pa asgjë. Mes atyre që ndihmojnë janë dhe shqiptarët. Media në Kosovë ka përcjellë këtë të hënë rrëfimin e njërit prej atyre shqiptarëve, që shkoi për të ndihmuar […]

Future Albanian Leaders : Dr. Serena Leka, sipërmarrëse në fushën e Bioteknologjisë dhe kërkuese shkencore & pedagoge në Universitetin Aarhus në Danimarkë

Dr. Serena Leka është kërkuese shkencore, sipërmarrëse multidisiplinare dhe një profesioniste kurioze. Ajo është e interesuar në bashkëveprimin e “Idea Management” dhe “Artificial Intelligence” me objektiv arritjen e inovacionit rrënjësor për start-up(et) në proçes zhvillimi të produkteve të reja.
Dr. Serena ka mbaruar studimet Bachelor në degën Financë-Kontabilitet nga Universiteti i Tiranës dhe gjithashtu studimet Master në fushën e Menaxhimit Ekzekutiv në Universitetin Aarhus me bursë të financuar plotësisht nga qeveria Daneze.

Lajm i mirë : Federata Mjeksore Europiane organizon konferencën e IX-të ndërkombëtare të mjekëve shqiptarë në Bruksel

Federata e Mjekëve Shqiptarë në Evropë me 23-26 qershor në Bruksel, mban Konferencën e IX Ndërkombëtare, me pjesëmarrës të mjekëve shqiptarë nga shtete të ndryshme të Evropës si dhe përfaqësues të institucioneve nga Shqipëria, Kosova e Maqedonia e Veriut. Në vazhdën e aktiviteteve të shumta që nga themelimi e deri më sot, Federata e Mjekëve […]

Future Albanian Leaders : Doruntina Ramadani, drejtoresha menaxhuese e apasionuar pas marketingut dixhital dhe fuqizimit të gruas në shoqëri

Kush është Doruntina Ramadani ? – Doruntina Ramadani është drejtoreshë menaxhuese e Digital Station, një kompani shumë e suksesshme rreth marketingut dixhital në Kosovë. Doruntina ka studiuar për gjuhë dhe letërsi angleze në Universitetin e Prishtinës. Më pas ajo ka ndjekur studimet në akademinë e gjuhëve të huaja në Vjenë, për tu fokusuar më tutje në drejtimin e saj të tanishëm në marketing dixhital në të cilën është çertifikuar nga Google në Zurich në fushën e “Performance Marketing“.

Histori Frymëzuese : Elbenita Kajtazi, fëmija i luftës që këndonte për të shuar frikën!

Ndërsa ushtarët i mbanin një armë në kokë, shtatë vjeçarja Elbenita Kajtazi këndonte në mendjen e saj. Tani, 20 vjet më vonë, zëri i sopranos kosovare ka magjepsur audiencat në Glyndebourne, shkruan The Times. Si fëmijë që jetonte në Mitrovicë, një qytet që është ende i ndarë, asaj i pëlqente të këndonte. Ndërsa në vitin […]

Future Albanian Leaders : Dr. Jonada Tafa, kërkuese shkencore dhe pedagoge e Universitetit të Bolonjës në Itali.

Dr. Jonada Tafa është kërkuese shkencore dhe doktorante në Universitetin e Bolonjës në Itali. Ajo ka përfunduar studimet Bachelor dhe Master në “Financë-Bankë” pranë Universitetit Epoka, Tiranë, ku është renditur e para në rank universiteti dhe departmenti në klasën e të diplomuarve të vitit akademik 2013-‘14.

Future Albanian Leaders – Z. Klit Delilaj, Avokati Franko-Shqiptar Me Zyrë Në Rennes/Francë.

Kush është Avokat Klit Delilaj? Z. DELILAJ është avokat franko-shqiptar me zyrë në Rennes dhe me rreze ndërhyrjeje në të gjithë Francën. Prej disa vitesh tashmë, ai është në shërbim të bashkatdhetarëve të tij shqiptarë dhe jo vetëm. Ai ofron shërbimet e tij ligjore kur këta të fundit ndeshen me probleme të ndryshme si : çështje penale, […]

Kuriozitet : Kush është Gjon Muharremaj, artisti shqiptar që do përfaqsojë Zvicrën sonte në Eurovizion (Finale).

Mbrëmjen e sotme në orën 21:00 ka muzikë. Finalja e këtij viit 2021 në Eurovizion do jetë tepër interesante për shqiptarët anembanë botës. Përveç Anxhela Peristeri e cila do të jetë këngëtarja shqiptare që do të përfaqësojë Shqipërinë, do të kemi edhe një surprizë tjetër. Artisti me origjinë shqiptare Gjon Muharremaj ose siç njihet me emrin […]

Zgjedhjet në Kosovë : Çfarë do të thotë kjo për Shqipërinë?

Nëse flasim për zgjedhjet e 14 Shkurtit në Kosovë, mund të pritet të diskutojmë rreth qeverisjes, ndryshimeve të pritshme, reformave, demokracisë etj., Në fakt, ky shkrim do të ketë një qasje ndryshe, me qëllim reflektimin rreth rolit dhe efekteve konkrete që sjellin zgjedhjet në Kosovë mbi zgjedhejt e ardhshme në Shqipëri. Në këtë aspekt, fokus […]

Rrjeti i Studentëve Shqipëtarë në IDF organizon prezantimin online te projektit “Talkinno avec Anjeza”.

Rrjeti i studentëve shqipëtarë në Ile de France ka filluar hapat e organizimit nën objektivin “Rrjeti Studentor, një trampolinë projektesh”.Këtë herë, duke u përshtatur me kushtet aktuale të shkaktuara nga Covid-19, Rrjeti Studentor në bashkëpunim me “Association Albania” e kthyen takimin me shqipëtaren nga Franca, Anjeza Shena rreth projektit të saj Talkinno në një webinar […]

Back To Top