Category: Bota

Java e pestë që mijëra francezë marshojnë kundër “pasaportës së shëndetit covid-19” në Paris

Protestuesit kanë marshuar në qytetet në të gjithë Francën për një fundjavë të pestë radhazi kundër rregullave që i detyrojnë ata të tregojnë një pasaportë shëndetësore COVID-19 për aktivitetet e përditshme, por në një numër më të vogël se një javë më parë. Ata u mblodhën nëpër rrugët e Parisit, Marsejës, Nisë, Montpellier dhe qytete […]

Vjedhja më e madhe në historinë e kriptomonedhave/ Zhduken 600 milionë dollarë

Hakerat kanë vjedhur rreth 600 milionë dollarë kriptovalutë nga platforma e decentralizuar e financave, “Poly Network”, në atë që mendohet se është vjedhja më e madhe në historinë e industrisë. Poly Network, në një letër për sulmuesin e sistemit, shkroi në Twitter: “Shuma e parave që keni hakuar është më e madhja në histori. Paratë […]

Gjermani : Sfidat arkitekturore dhe planifikimi specifik urban ndaj ndryshimeve klimatike

Fenomenet ekstreme të motit si përmbytjet po shpeshtohen. Njerëzit duhet të mësojnë të jetojnë me natyrën, dhe jo të synojnë ta sundojnë atë. Si duhet të reagojmë në planifikimin urban ndaj klimës? Është një thënie e vjetër, se uji e gjen rrugën e vet. Se çfarë ndodh, kur rrugët e tij natyrore bllokohen me ndërtime, […]

Së shpejti do të aplikohet testi i detyrueshëm për ata që kthehen në Gjermani

Numri i infektimeve të sjella në Gjermani nga udhëtimet jashtë vendit po rritet, njofton Instituti Robert Koch. Qeveria gjermane po shtrëngon frenat nga frika e valës së katërt të pandemisë së Coronës. Rregullat e reja për hyrje në Gjermani kanë për qëllim frenimin e përhapjes së virusit Corona prej pushuesve jashtë vendit. Sipas një projekt-urdhërese […]

Protestë në Francë pas gjobitjes së myslimaneve që bënë not të mbuluara me burkini

Disa aktiviste muslimane janë gjobitur pasi shkuan në një pishinë në Grenoble të mbuluara. 5 gratë hynë në pishinë të mërkurën, duke bërë që e gjithë pishina të boshatisej me urdhër të zyrtarëve, u shpreh policia franceze. “Burkinit” – një lloj veshje plazhi që mbulon të gjithë trupin përveç fytyrës – janë bërë të jashtëligjshme […]

Europol : Tetëmbëdhjetë të arrestuar në Spanjë në aksionin kundër kontrabandistëve që veprojnë jashtë shtetit

Rrjetet kriminale lehtësuan hyrjen e paligjshme të më shumë se 400 shtetasve shqiptarë në Mbretërinë e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara. Një hetim i drejtuar nga Policia Kombëtare Spanjolle, me bashkëpunim të ngushtë me atë shqiptare dhe autoritetet e zbatimit të ligjit dhe imigracionit në Austri, Francë, Itali, Slloveni, Kosovë, Portugali, Mbretërinë e Bashkuar dhe […]

Bota : Franca do te bëjë të detyrueshme vaksinimin e punonjësve të kujdesit shëndetësor

Objektivi i qeverisë për të vaksinuar “të paktën 80%” të punonjësve të kujdesit shëndetësor deri në shtator nuk u arrit, pasi aktualisht “vetëm 55% e profesionistëve” që punojnë në shtëpitë e kujdesit për të moshuarit dhe njësitë e kujdesit afatgjatë ” kanë marrë të paktën një dozë ”, tha Ministri i Shëndetësisë Olivier Véran.

Qytetari Aktive : Ahmed Ramadan, studenti egjiptian i cili ndihmoi studentët e tjerë të kalojnë provimet (video)

Ahmed Ramadan është student i mjeksisë në universitetin e Zagazig të Egjiptit. Këtë javë disa qindra studentë të këtij universiteti u organizuan për të falenderuar tutuorin e tyre i cili i ndihmoi për 5 vjet për të kaluar provimet dhe për të marrë nota të mira.  Kjo sakrificë e tij kërkoi kohë, mundim dhe energji […]

Back To Top