Category: Histori Frymëzuese

Future Albanian Leaders: Albana Celepija, inxhiniere informatike në institutin kërkimoro-shkencor Bruno Kessler në Itali

Albana Celepija ka kryer studimet Bachelor dhe Master pranë Fakultetit të Shkencave të Natyrës në Tiranë në degën e Informatikës. Pas diplomimit me rezultate të larta ka filluar punë si zhvilluese softueresh (software developer) pranë kompanisë software house AT Consulting në Tiranë. Aktualisht ajo është Software Engineer pranë institutit kërkimor Bruno Kessler Foundation në Itali dhe bën […]

Lajm i mirë: Ushtarët e FSK-së së Kosovës nisen në ndihmë të Shqipërisë

I nisëm trupat tona të FSK-së në mbështetje të vëllezërve e motrave tona në Republikën e Shqipërisë. Prej fillimit të shpërthimit të zjarreve, krahas operacioneve tona në vend, kam ofruar mbështetjen e plotë me kapacitetet tona në dispozicion për mbështetje të vëllezërve dhe motrave tona në Republikën e Shqipërisë. Pas rëndimit të situatës, përveç në […]

Helikopterët zjarrfikës dhe ekuipazhi prej 50 personash nga Çekia dhe Hollanda në ndihmë të Shqipërisë

Solidariteti i #TeamEurope në veprim. Helikopterët zjarrfikës me një ekuipazh prej 50 personash nga Republika Çeke dhe Hollanda , të vënë në dispozicion përmes Mbrojtjes Civile Evropiane dhe Operacioneve të Ndihmës Humanitare mbërritën sot në #Tiranë për të mbështetur ekipet shqiptare që luftojnë zjarret në pyje. “I nderuar të mirëpres ekuipazhin nga helikopterët çekë dhe […]

Në Shëngjin rrymat detare përpijnë 3 pjesëtarët e familjes, vrojtuesit dhe pushuesit koordinohen dhe bëjnë mrekullinë

Ata që e njohin detin në përgjithësi, dhe peshkatarët në veçanti e dinë shumë mirë sesi rrymat detare mund ta përcjellin një person shpejt deri atje ku as që e mendonte 120 sekonda më parë. Shtjellat e atyre vorbullave tinëzare nën sipërfaqen e ujit kanë marrë shumë jetë njerëzish. Në Shëngjin, disa dallgë tragjike po […]

Qytetari Aktive : Shqiptarët e Kosovës i vijnë në ndihmë gjermanëve pas përmbytjes, qytetarët u prekën!

Të paktën 150 persona humbën jetën në Gjermaninë perëndimore si pasojë e përmbytjeve, teksa tashmë kanë filluar përpjekjet për t’u ardhur në ndihmë atyre mijërave që mbetën pa asgjë. Mes atyre që ndihmojnë janë dhe shqiptarët. Media në Kosovë ka përcjellë këtë të hënë rrëfimin e njërit prej atyre shqiptarëve, që shkoi për të ndihmuar […]

Qytetari Aktive : Ahmed Ramadan, studenti egjiptian i cili ndihmoi studentët e tjerë të kalojnë provimet (video)

Ahmed Ramadan është student i mjeksisë në universitetin e Zagazig të Egjiptit. Këtë javë disa qindra studentë të këtij universiteti u organizuan për të falenderuar tutuorin e tyre i cili i ndihmoi për 5 vjet për të kaluar provimet dhe për të marrë nota të mira.  Kjo sakrificë e tij kërkoi kohë, mundim dhe energji […]

Future Albanian Leader : Mandrit Kamolli, hulumtues dhe këshilltar ligjor për çështjet zgjedhore!

Mandrit Kamolli është diplomuar me rezultate të larta në drejtësi në Kolegjin Universitar Bedër dhe më pas ka përfunduar me sukses studimet master në të Drejtat e Njeriut në European Inter-University Center në Itali dhe në Nottingham University në Angli. Gjithashtu ai ka marrë pjesë në shumë trajnime dhe konferenca në Shqipëri dhe në vende të tjera si në Amerikë, Austri, Turqi, Francë, Bosnje, Mali i Zi, Suedi, Serbi, Poloni, etj.

Punonjësja e Kryqit të Kuq sulmohet sepse i dha një përqafim emigrantit, mbështetësit reagojnë

Gjëja e pabesueshme në lidhje me internetin është se kur mendoni se ju ka lëshuar plotësisht, ai mund të kthehet dhe të ju përmirësojë plotësisht ditën. Njerëzimi është i njëjti. Emigrim i paparë Kur një numër prej 8,000 emigrantësh Senegalezë morën rrugët ujore në enklavën e Spanjës në Afrikën e Veriut, Ceuta, vullnetarët ishin të […]

Future Albanian Leaders : Rikela Fusha, specialiste e shëndetit publik dhe aktiviste e shoqërisë civile!

Kush është Rikela Fusha? – Rikela Fusha është një specialiste e shëndetit publik e cila ka përfunduar me rezultate të larta studimet në master shkencor në degën Shëndet Publik, pranë Universitetit të Mjekësisë në Tiranë. Aktualisht ajo punon në një organizatë ndërkombëtare në pozicionin e Asistentes së Programit të Edukimit Shëndetësor.

Future Albanian Leaders: Erblin Ribari, kandidati për Master në Universitetin e Harvardit dhe Drejtor Financiar në dua.com

Erblin Ribari është një lider i njohur financiar dhe strategjik me aftësi të mëdha analitike dhe i fokusuar në zgjidhjen e problemeve financiare. Këto aftësi ai i ka dëshmuar në menaxhimin e projekteve miliona dollarëshe dhe në rritjen e mëtejshme të ndërmarrjeve të rëndësishme në fusha si:

Qytetari Aktive : Nëna 90 vjeçare që prej 15 vitesh thur kapuçë për fëmijët e porsalindur në maternitet. Familjet i bëjnë një surprizë

Për 15 vite, çdo natë dhe vullnetarisht, kjo grua e moshuar ia ka kushtuar kohën e saj, fëmijëve që vijnë në këtë botë. Ka bërë një punë që kërkon kohë dhe pa kërkuar asgjë në këmbim. Quhet Jeanie Shaffer dhe është 90 vjeçe. E moshuara bën thuajse përditë kapuçë të vegjël për foshnjet që lindin […]

Qytetari Aktive : Vullnetarë dhe ushtarë nga Shqipëria/Kosova bashkohen për të pastruar Vermicën dhe japin mesazhin për aksion

Vullnetarët për Atdhe te Pastër janë rrjeti i parë mbarëkombëtar i dashamirësve të natyrës. Ndërgjegjësimi, vetëdijesimi, mbrojtja dhe promovimi i natyrës janë synimet kryesore të këtij rrjeti.  Në datën 26 Qershor ata filluan aksionin e rradhës. Më poshtë mund të lexoni deklaratën e tyre në mediat sociale :  “Dje në aktivitetin e pastrimit në Vermicë morën […]

Back To Top