Category: Opinione

Çerek Tave Ballkan – nga Aurel Plasari

Nga pikëpamja historike dhe ajo gjeografike rajoni që është quajtur “Ballkan” (Europa juglindore) përfshin Bosnjën dhe Hercegovinën, Bullgarinë, Greqinë, Kosovën, Kroacinë, Malin e Zi, Maqedoninë e Veriut, Serbinë, Slloveninë dhe Shqipërinë; tekstet standarde përfshijnë edhe Rumaninë, e cila teknikisht e refuzon emërtesën “Ballkan”, por pranon përkatësinë në “Europën juglindore”. Sipërfaqja e përgjithshme e Ballkanit jepet […]

Gazetari Italian, Stefano Marcelli : Në Shqipëri, nuk i kuptojnë ata në Kosovë

Nga Stefano Marcelli, gazetar në RAI, ekspert mbi gjeopolitikën e Ballkanit: Reagime të nxituara, sipërfaqësore, plotësisht indiferente ndaj tragjedisë dhe dhimbjes së vëllezërve përtej kufirit, të cilët ende mbajnë zi për vdekjet dhe dhunën e pësuar nga Millosheviçi dhe përkrahësit e tij të pamëshirshëm. Kosovarët po i cilësojnë “të papërpunuar” dhe “primitivë”, sepse ata ende […]

Një birrari publike dhe tre lloje hajvanesh – nga Sokol Shameti

Pikë së pari, të ngremë pyetjet e duhura. Pse duhet që një institucion shtetëror si bashkia, të përdorë fonde publike për të paguar animatorë, këngëtarë e argëtues të tjerë në një veprimtari të biznesit privat si e ashtuquajtura “festë e birrës”? A nuk është kjo gjë që e quakan “festë” asgjë tjetër veçse transferim i […]

Helikopterë me qira për zjarret dhe Cougar-i i fundit i Edi Ramës

Për shuarjen e zjarreve këto ditë në Karaburun po përdoren 3 helikopterë. Dy u morën me qira në momentet e fundit nga ministria e Niko Peleshit nga një kompani private. Ishte zgjidhja emergjente një një situate të dëshpëruar, kur zjarrëfikëset e propagandës nuk i përballonin dot më flakët e Karaburunit. Një tjetër është një Cougar […]

Zona e Novi Sadit, bashkon oligarki e pushtet të korruptuar shqiptar me kriminelë lufte të Serbisë – nga Boiken Abazi

Bregoviç, Grenell dhe Hysenbelliu Gjithkush ka të drejtën të kundërshtojë ardhjen e Goran Bregoviçit në Festën e Birrës në Korçë, pasi këngët e tij janë përdorur si frymëzim nga çetnikët e Serbisë në masakrat që janë kryer ndaj shqiptarëve dhe popujve të tjerë të Ballkanit. Shqiptarët do duhej ta kishin këtë vetëdije dhe ndjeshmëri. Ama […]

Trollet e PD-PS : ushtri komentuesish për të deformuar opinionin publik në zgjedhje

Dy kampet kryesore politike, PS dhe PD, aktivizuan “ushtritë e maskave” për të ndryshuar perceptimin e opinionit publik përgjatë fushatës së 25 prillit. Me super-redaksi dhe strategji PR ato bëjnë “komentet që duam” për të shumëfishuar popullaritetin e liderit apo për të goditur me komente denigruese kundërshtarët politikë nga kampi tjetër. Arditi u shpërblye me një bursë ekselence pranë […]

Shqipëria, rrotacioni politik dhe shkarkimet e menjëhershme

Shqipëria është vënd i vogël dhe me burime të kufizuara njerëzore, por mbi të gjitha kultura politike, raporti i përmbysur midis partisë e shtetit, korrupsioni në vendimmarrje dhe mentaliteti i kontrollit absolut të pushtetit mbeten pengesa kryesore për progresin e shtetit të së drejtës dhe të institucioneve funksionale si garante të të drejtave të njeriut, […]

“Mini Shengeni nuk ka lidhje me proçesin e Berlinit”, analisti gjerman ngre pikëpyetje rreth nismës rajonale

Profesori Franz-Lothar Altmann, një nga ekspertët më të mirë gjermanë dhe europianë për çeshtjet e Ballkanit, në një intervistë me gazetën serbe DANAS analizon samitin e Shkupit të 28-29 korrikut 2021 për nismën e Mini Shengenit. Altmann thotë se Mini Shengeni nuk ka lidhje me “Procesin e Berlinit” dhe shton se përpjekjet politike të rajonit […]

Një pyetje për neo-komunistët dhe neo-jugosllavët e Tiranës – nga Shaban Murati

Kur t’iu dalë shlivovica e vjetër serbe me emrin e ri “Ballkan i hapur”, që i ekzaltoi me premtimin vezullues të presidentit serb Vuçiç në Shkup në 29 korrik 2021 se Serbia, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut do të shkrijnë kufijtë midis tyre dhe do të bëhen një hapësirë e përbashkët, neokomunistët dhe neojugosllavët e […]

“Ballkani i Hapur” – marrëveshje kapitulluese para një armiku të egër – nga Erl Kodra

Çdo marrëveshje mund të jetë e mirë, me kusht që të mos jetë e keqe. Domethënë, nëse interesat e tua strategjike nuk dëmtohen, dhe në një prespektivë më të gjerë, përmes marrëveshjes mund të arrihet paqja afatgjatë dhe zhvillimi ekonomik. Marrëveshjet politiko-ekonomike mes shteteve gjithmonë synojnë më të mirën për vendet respektive. Për të arritur […]

Kundër vasalitetit nga jashtë dhe varfërisë nga brenda – LVV Shqipëri

Shqipëria së brendshmi është zhytur në varfëri e pabarazi ekstreme, së jashtmi është vendosur nën sqetullën e Serbisë. Këto janë dy dimensionet e regjimit të Ramës: në politikën e brendshme punon për oligarkët, në politikën e jashtme punon për Vuçiçin. Aq fort është kapur Rama nga Vuçiçi, sa që ky i fundit bën edhe humor […]

Tangërllëku i madh i shqiptarëve brekëgrisur – nga Mentor Kikia

Ky që shikoni në foto është është një plazh, në një qytezë kroate, Podgora quhet. Eshtë një ndër fotot që përhapin agjensitë pomovuese kroate. Tregon një plazh të bukur, në të cilin njerëzit shtrihen nëpër shtrojet e tyre. Nuk ka shezllone, nuk ka lokale, ahengje… thjeshtë natyre, natyre siç e ka bërë natyra… Në Shqipëri […]

Back To Top