Author: Ardit Kuqa

Ardit Kuqa është menaxher projektesh në fushën e biznesit dhe inovacionit social. Aktualisht punon si menaxher dhe drejtues projektesh në "Etude Plus" në zonën e Parisit. Arditi ka studiuar Inxhinjeri Biznesi, Studime Evropiane dhe Marrëdhënie Ndërkombëtare. Ai është i apasionuar pas edukimit dhe sipermarrjes, si mekanizma për të përmirësuar jetën e qytetarëve, shoqërisë dhe funksionimin e demokracisë. LexoTani është njëra prej disa nismave që kontribuon në këtë aspekt. Arditi është i hapur kurdoherë për bashkëpunime dhe propozime; mund ta kontaktoni në [email protected] ose në profilin e tij LinkedIn - https://www.linkedin.com/in/kuqaardit-yourchoice/

Future Albanian Leaders : Paulina Çakalli, analiste e të dhënave në kompaninë britanike Netacea

Paulina Çakalli është analiste të dhënash pranë kompanisë Netacea, një ndër kompanitë më me peshë në fushën e detektimit të robotëve mbi sigurinë sibernetike e cila ndodhet në Britaninë e Madhe. Paulina kontribon në zhvillimin e algoritmeve matematikore të cilët bëjnë të mundur identifikimin e trafikut të automatizuar në website si dhe përcjellin në mënyrën më […]

Kuriozitet : Kompania që do fitojë qindra hektarë tokë shtetërore falas për portin e Durrësit është thjeshtë fasadë

Kompania që do të përfitojë qindra hektarë tokë shtetërore falas në portin e Durrësit, vjen nga ishujt Kejmen dhe është themeluar vetëm pak muaj më parë. MCN zbardh ekskluzivisht rrjetin e kompanive, që qëndrojnë pas projektit 2 miliardë dollarë të shumëtrumbetuar nga qeveria, i cili synon ndërtimin e një porti turistik në Durrës, por edhe […]

Future Albanian Leaders : Skender Paturri, hulumtues i institutit Max Planck i apasionuar pas shkencave kompjuterike dhe teknologjisë

Skënder Paturri është student i Shkencave Kompjuterike i cili vazhdon masterin në Universitetin e Saarland në Gjermani i sponsorizuar nga bursa gjermane DAAD. Përpara transferimit në Gjermani, Skënderi ka kryer studimet Bachelor në degën Inxhinjeri Kompjuterike pranë Universitetit Politeknik të Tiranës. Pasi kreu studimet, ai ka punuar pranë kompanisë ALBtelecom dhe IMB në pozicionin e Software Engineer, ku edhe ka zhilluar programe të ndryshme. Si freelancer, ai ka zhvilluar një program për një kompani lider në fushën e online shopping.

Europol : Tetëmbëdhjetë të arrestuar në Spanjë në aksionin kundër kontrabandistëve që veprojnë jashtë shtetit

Rrjetet kriminale lehtësuan hyrjen e paligjshme të më shumë se 400 shtetasve shqiptarë në Mbretërinë e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara. Një hetim i drejtuar nga Policia Kombëtare Spanjolle, me bashkëpunim të ngushtë me atë shqiptare dhe autoritetet e zbatimit të ligjit dhe imigracionit në Austri, Francë, Itali, Slloveni, Kosovë, Portugali, Mbretërinë e Bashkuar dhe […]

Presidentja e Kosoves 🇽🇰 Vjosa Osmani priti drejtuesit e KOK-ut, me në krye presidentin Ismet Krasniqin

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur sot drejtuesit e Komitetit Olimpik të Kosovës, me në krye presidentin Ismet Krasniqi. Meqenëse ishte takimi i parë mes presidentes Osmani dhe presidentit Krasniqi, të dy uruan njëri-tjetrin për zgjedhjen e tyre në krye të shtetit të Kosovës, respektivisht KOK-ut. Presidenti Krasniqi shoqërohej edhe nga sekretari […]

Bota : Franca do te bëjë të detyrueshme vaksinimin e punonjësve të kujdesit shëndetësor

Objektivi i qeverisë për të vaksinuar “të paktën 80%” të punonjësve të kujdesit shëndetësor deri në shtator nuk u arrit, pasi aktualisht “vetëm 55% e profesionistëve” që punojnë në shtëpitë e kujdesit për të moshuarit dhe njësitë e kujdesit afatgjatë ” kanë marrë të paktën një dozë ”, tha Ministri i Shëndetësisë Olivier Véran.

Arbër Zaimi: Në vjeshtë “Vetëvendosja” organizohet në Shqipëri

Në një intervistë të shtruar, këto ditë zhvillimesh të vakëta politike, anëtari i kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje në Kosovë Arbër Zaimi tregon për “Gogo.al” planin për vjeshtën në Shqipëri. “Ne e kemi bërë të ditur që ne do të organizohemi në Shqipëri dhe do të kemi një strukturë të organizimit sepse këtë e kërkojnë aktivistët […]

Future Albanian Leaders : Fjoralba Krapi, themeluesja e Digital Station dhe Open Data Innovation e apasionuar pas marketingut & artificial intelligence

Fjoralba Krapi është themeluese e kompanisë Digital Station, kompani e marketingut dixhital që ka synim zhvillimin e strategjive të qëndrueshme të marketingut. Për më shumë se 7 vite, ajo ka punuar në fushën e marketingut dixhital dhe të dhënave, dhe përpos kësaj ka qenë gjithmonë e përfshirë në botën e krijimit të përmbajtjes, qoftë me anë të blogut, qoftë me anë të platformave të tjera dixhitale.

Qytetari Aktive : Ahmed Ramadan, studenti egjiptian i cili ndihmoi studentët e tjerë të kalojnë provimet (video)

Ahmed Ramadan është student i mjeksisë në universitetin e Zagazig të Egjiptit. Këtë javë disa qindra studentë të këtij universiteti u organizuan për të falenderuar tutuorin e tyre i cili i ndihmoi për 5 vjet për të kaluar provimet dhe për të marrë nota të mira.  Kjo sakrificë e tij kërkoi kohë, mundim dhe energji […]

Back To Top