Shqipëria, rrotacioni politik dhe shkarkimet e menjëhershme

Shqipëria është vënd i vogël dhe me burime të kufizuara njerëzore, por mbi të gjitha kultura politike, raporti i përmbysur midis partisë e shtetit, korrupsioni në vendimmarrje dhe mentaliteti i kontrollit absolut të pushtetit mbeten pengesa kryesore për progresin e shtetit të së drejtës dhe të institucioneve funksionale si garante të të drejtave të njeriut, […]

“Mini Shengeni nuk ka lidhje me proçesin e Berlinit”, analisti gjerman ngre pikëpyetje rreth nismës rajonale

Profesori Franz-Lothar Altmann, një nga ekspertët më të mirë gjermanë dhe europianë për çeshtjet e Ballkanit, në një intervistë me gazetën serbe DANAS analizon samitin e Shkupit të 28-29 korrikut 2021 për nismën e Mini Shengenit. Altmann thotë se Mini Shengeni nuk ka lidhje me “Procesin e Berlinit” dhe shton se përpjekjet politike të rajonit […]

Një pyetje për neo-komunistët dhe neo-jugosllavët e Tiranës – nga Shaban Murati

Kur t’iu dalë shlivovica e vjetër serbe me emrin e ri “Ballkan i hapur”, që i ekzaltoi me premtimin vezullues të presidentit serb Vuçiç në Shkup në 29 korrik 2021 se Serbia, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut do të shkrijnë kufijtë midis tyre dhe do të bëhen një hapësirë e përbashkët, neokomunistët dhe neojugosllavët e […]

“Ballkani i Hapur” – marrëveshje kapitulluese para një armiku të egër – nga Erl Kodra

Çdo marrëveshje mund të jetë e mirë, me kusht që të mos jetë e keqe. Domethënë, nëse interesat e tua strategjike nuk dëmtohen, dhe në një prespektivë më të gjerë, përmes marrëveshjes mund të arrihet paqja afatgjatë dhe zhvillimi ekonomik. Marrëveshjet politiko-ekonomike mes shteteve gjithmonë synojnë më të mirën për vendet respektive. Për të arritur […]

Poezi nga Mimoza Ahmeti – Dikushi

Poezi nga Mimoza Ahmeti. DIKUSHI Gjyshi im nga babai kish banuar në fshatIshte kryeplakdhe ishte dikushi.Gjyshja ime nga mamajagatuante mirë si për mbretdhe ishte dikushi.Gjyshi im nga mamajae kaloi jetën në burgdhe ishte dikushi.Komshia imee mban shtëpinë pastër si pasqyrëdhe është dikushi.Dikushina ishte një ditë presidentdhe tani është askushi

Lajm i mirë : Operacioni për shpëtimin e ariut në Kukës u mbyll me sukses nga PPNEA

Pas njoftimit të marrë prej një banori të fshatit Xhaferaj, Kukës, në brendësi të Parkut Natyror Korab-Koritnik, mbi një ari të kapur nga një lak në afërsi të zonës ku ai banonte, PPNEA, së bashku me AWRT, Four Paws Kosovë, Adzm Kukës dhe banorë të zonës, arritën të lirojnë e të mjekojnë ariun që kishte […]

Së shpejti do të aplikohet testi i detyrueshëm për ata që kthehen në Gjermani

Numri i infektimeve të sjella në Gjermani nga udhëtimet jashtë vendit po rritet, njofton Instituti Robert Koch. Qeveria gjermane po shtrëngon frenat nga frika e valës së katërt të pandemisë së Coronës. Rregullat e reja për hyrje në Gjermani kanë për qëllim frenimin e përhapjes së virusit Corona prej pushuesve jashtë vendit. Sipas një projekt-urdhërese […]

Toka e Teatrit Kombëtar pritet t’i kalojë në pronësi të Bashkisë Tiranë

Qeveria do t’i kalojë Bashkisë së Tiranës tokën ku ndodhej godina e Teatrit Kombëtar. Siç raporton Euronews, prona i kalon bashkisë, pasi Ministria e Kulturës nuk ka parashikuar fonde për ndërtimin e një teatri të ri, ndërsa nga Bashkia e Tiranës janë bërë tashmë disa veprime paraprake. Gjykata Kushtetuese, rrëzoi VKM-në e vitit 2020 që […]

Kundër vasalitetit nga jashtë dhe varfërisë nga brenda – LVV Shqipëri

Shqipëria së brendshmi është zhytur në varfëri e pabarazi ekstreme, së jashtmi është vendosur nën sqetullën e Serbisë. Këto janë dy dimensionet e regjimit të Ramës: në politikën e brendshme punon për oligarkët, në politikën e jashtme punon për Vuçiçin. Aq fort është kapur Rama nga Vuçiçi, sa që ky i fundit bën edhe humor […]

Tangërllëku i madh i shqiptarëve brekëgrisur – nga Mentor Kikia

Ky që shikoni në foto është është një plazh, në një qytezë kroate, Podgora quhet. Eshtë një ndër fotot që përhapin agjensitë pomovuese kroate. Tregon një plazh të bukur, në të cilin njerëzit shtrihen nëpër shtrojet e tyre. Nuk ka shezllone, nuk ka lokale, ahengje… thjeshtë natyre, natyre siç e ka bërë natyra… Në Shqipëri […]

Kuriozitet : Cilët janë filmat më të suksesshëm të Kosovës të cilat po pushtojnë festivalet botërore ?

Ky vit është një prej më të suksesshmëve për filmin e Kosovës. Artistët tanë të talentuar po e dëshmojnë veten dhe po e lartësojnë shtetin tonë në ngjarjet më të mëdha të filmit në botë.  Së fundi morëm edhe një lajm që na gëzoi shumë. “Vera Andrron Detin” me skenar nga Doruntina Basha dhe regji […]

Kuriozitet : Pse Franca po kthehet në vend të preferuar për fëmijët e mitur shqiptarë për të kërkuar azil?

Pandemia nuk i ndali të rinjtë shqiptarë që të aplikonin për azil në vendet e Bashkimit Europian. Gjatë vitit pandemik, sipas Eurostat, mbi dy mijë të mitur nga Shqipëria kërkuan azil në vendet e BE-së. Sociologët thonë se përtej aspektit ekonomik, humbja e shpresës detyron të rinjtë të braktisin vendin. Për këtë çështje shqetësuese, foli […]

Ministrja e Kulturës vetëm kulturë nuk ka : mashtron publikun mbi rezolutën e UNESCO-s për bypassin e Gjirokastrës

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti bëri të enjten një pretendim të jashtëzakonshëm, se UNESCO nuk ka bërë thirrje për ndërprerje të punës në Bypass-in e Gjirokasterit, duke shtuar se media që raportoi (Exit News) kishte abuzuar. Gjatë një inspektimi të projektit në Gjirokaster, shoqëruar nga kryeministri, ajo deklaroi: “Më vjen keq për të gjithë abuzimet […]

Protestë në Francë pas gjobitjes së myslimaneve që bënë not të mbuluara me burkini

Disa aktiviste muslimane janë gjobitur pasi shkuan në një pishinë në Grenoble të mbuluara. 5 gratë hynë në pishinë të mërkurën, duke bërë që e gjithë pishina të boshatisej me urdhër të zyrtarëve, u shpreh policia franceze. “Burkinit” – një lloj veshje plazhi që mbulon të gjithë trupin përveç fytyrës – janë bërë të jashtëligjshme […]

Lajm i mirë : Bashkimi Europian do dhurojë €9 milionë për reformën në drejtësi

Bashkimi Evropian do të japë edhe 9 milionë euro për reformën në drejtësi në Shqipëri. BE deri më tani ka dhënë 50 milionë euro për reformën.Ambasadori i BE-së në Tiranë Luigi Soreca në konferencën për 5 vjetorin e reformës në drejtësi, të premten, u shpreh se: “Shqipëria duhet të lërë pas të shkuarën e të […]

Back To Top